تبلیغات
hooman amerian blog - کدام نژاد از اسب ها به مناسب محل زندگی شماست؟!!!
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : hooman amerian
نویسندگان
نظرسنجی
کدام سیلمی را ترجیح می دهید؟

جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
hooman amerian blog
اسب اصیل(عرب)

متخصصین اسب در دنیا عمدتا اسب اصیل را مهم ترین عامل در اصلاح انواع نژاد های اسب دنیا می دانند و چون این نژاد پایه و اساس نژاد تروبرد می باشد برای این موضوع اهمیت زیادی قائل هستند. از آنجایی که این اسب با شرایط اقلیمی گوناگون به راحتی سازگاری پیدا می کند و در حال حاضر در اغلب کشورهای دنیا از مناطق سردسیر تا مناطق استوایی پراکنده است و زیر نظر سازمان بین المللی اسب عرب می باشد. اسب اصیل از خالص ترین و قدیمی ترین نژادهای دنیا می باشد. این اسب که به غلط به نام اسب عرب در دنیا مشهور است در واقع یک نژاد کاملا ایرانی بوده و پدران ما هزاران سال در اصلاح این نژاد تلاش نموده اند. ولی چون اولین بار اروپایی ها این اسب را از کشورهای عربی دریافت کرده اند به این مناسبت این اسب به نام اسب عرب مشهور گردیده است. تحقیقات انجام شده ثابت کرده که اعراب به خصوص عربستان قبل از ظهور اسلام دارای اسب اصیل نبوده بلکه در اثر تشویق پیامبر اسلام مبادرت به نگهداری و تربیت اسب های ایرانی نمودند که بعدها به اسب عرب مشهور شد.

شاخه ی ایرانی اسب اصیل نه تنها ویژگی های مربوط به تیره های خود مانند کهیلان، حمدانی، عبیان، سگلاوی، حدبان و ... را از دست نداده بلکه آن خصوصیاتی را که در اصل باعث معروف شدن این نژاد شده به صورت کامل نگه داشته است. این خصوصیات شامل زیبایی، هوش و بیشتر از همه شهامت و پرخونی توام با نجابت می باشد. ایرانیان به توانایی های این نژاد نسبت به شکل ظاهری آن اهمیت بیشتری داده اند. در حال  حاضر جمعیت قابل ملاحظه ای از این نژاد در نواحی جنوب غربی کشور به خصوص استان خوزستان و هم چنین تهران وجود دارد.

 

خصوصیات ظاهری

این نژاد از نظر خصوصیات ظاهری کاملا متمایز از سایر نژادهای دنیا می باشد. نژادهای حاصل از نژاد عرب از نظر قدرت، سرعت و جثه بهتر از اسب عرب هستند. ولی از نظر نجابت، مقاومت و سازگاری قابل مقایسه با آن نیستند.

در این اسب گردن به طور بسیار زیبایی به طرف جدوگاه انحنا پیدا کرده و شانه ها به طور مشخص برجسته می باشند. سر به طور خاصی به گردن متصل شده و می تواند آزادانه در همه جهات حرکت نماید. یال و دم به صورت بی نظیری زیبا و ظریف با درخشش ابریشمی می باشد. سر نیز کوتاه و ظریف بوده و صورت صاف یا مقعر است. دارای منخرین بزرگ و چشم های درشت و براق می باشد. گوش ها کوچک ظریف و متحرک بوده و گاهی به طرف داخل انحنا می یابد. قسمت پشت در اسب عرب کوتاه و کمی مقعر است. این اسب دارای کمر قوی کپل طویل و تخم مرغی شکل و اندام های حرکتی سخت و خشک است.

استقامت اسب عرب افسانه ای بوده و در قرن نوزدهم مسابقات اسب های عرب در مسافت های طولانی در صحرا به مدت سه روز انجام می شده است. روش این اسب در حرکت به صورت شنا کردن توصیف شده است. اسب عرب دارای طبیعتی مهربان بوده و بسیار دلاور می باشد.

فرم بدن اسب عرب در انواع مختلف

 (مصری)

 

(ایرانی)

(عراقی)


اسب ترکمن

 از قدیمی ترین آثار به جا مانده از اسب ترکمن می توان تصویر یک اسب ترکمن متعلق به پنج هزار سال پیش را بیان کرد که در یکی از غارهای ایران یافت شده و هم اکنون به عنوان نشان انجمن ملی اسب ایران ثبت شده است. اجداد اسب های ترکمن ابتدا در اصطبل های سلطنتی قوم ماد پرورش می یافته ولی بعدا به نسای خراسان نیز گسترش یافتند. به سبب بی نظیر بودن اسب های ترکمن در سرعت، استقامت و شجاعت از آنها در غارت ها و جنگ و گریزها استفاده می شد. بنابراین استفاده هرچه بیشتر و بهتر از اندام های دفاعی اسب و یکه شناس شدن اسب نسبت به صاحب خود در اصلاح نژاد مد نظر بوده به طوری که این اسبها در جنگها همانند سواران خود می جنگیدند و دشمن را با ضربه های لگد و هم چنین دندان های قوی از پا در می آوردند. اسب های ترکمن در جنگ و گریزها موقعیت های اضطراری را درک کرده و در شرایط جنگی بسیار سخت ابتکار عمل داشته و سوار خود را از بروز خطر آگاه می کرده یا همپای سوار خود ضربت تیر و شمشیر دشمنان را به جان می خریده و سوار مجروح و بیهوش خود را از دست دشمنان نجات می داده و سوی لشکر خودی می رسانده است.

بقایای اسب های ترکمن به چهارصد سال قبل از میلاد به مدفن کشته شدگان سکایی ها بر می گردد که همانند اسب های دونده امروزی ایران با جل و نمد پوشانده می شدند. و عقیده بر آن بود که اسب ها پس از مرگ همراه با خادمین خود به آسمان ها خواهند رفت. بنابراین اسب های ترکمن را با صاحبان و خدمتگزاران خود دفن می کردند.

در سپاه داریوش هخامنشی سی هزار راس اسب ترکمن وجود داشته که پیروزی های لشکریان داریوش مدیون تلاش های این اسب های گران بها بوده است.

شاردن در سیاحت نامه خود می گوید: اسب ایران بهترین و زیباترین اسب مشرق زمین بوده و از نظر قد بلندتر از اسب های سواری انگلیسی است. در فرس نامه هاشمی آمده است که برای تشکیل نژاد اصیل که فعلا از معروف ترین اسب های دنیا می باشند از سال 1620 تا 1750 میلادی بهترین اسب های سیلمی از ایران مخصوصا از دشت گرگان و چناران خراسان خریداری شده و برای بهای آنها اعتبار نامحدودی در دست خریداران بوده است. محل پرورش اسب های ترکمنی که یکی از نژادهای معروف جهان است ترکستان روس و ترکمن صحرای ایران می باشد. اسب سیلمی ترکمن آتی که در سال 1784 میلادی متولد شد و در طی سال های 1791 تا 1805 میلادی در آلمان می زیست بسیاری از مادیان های تراکنر را بارور کرد ولی در سال 1806 میلادی ژنرال هیلر فرانسوی آن را ربود و به فرانسه برد. از مهم ترین خصوصیات اسب ترکمن مقاومت به راه پیمایی های طولانی، تحمل گرما و حرکت بسیار سریع و تند است که طی تاریخ چند هزار ساله خود از لحاظ چابکی و استقامت مورد تحسین ترکمن ها بوده است.

امروزه نژاد آخال تکه به عنوان الگوی اسب های تیپ 3 پرورش اسب است. اسبهای این گروه دارای ارتفاعی حدود 150 تا 160 سانتی متر با بدن طویل و باریک گوش های دراز و گردن طویل می باشند. اسب عرب مخصوص مسابقه ی موناقی شباهت زیادی با اسب آخال تکه دارد.

یقینا اسب ترکمن در به وجود آمدن نژاد تروبرد نقش داشته است. مسلم است که حدود 300سال پیش نژاد تروبرد از چند اسب معروف دنیا به وجود آمده که یکی از آنها اسبی به اسم بارلی ترک می باشد. و شکی نیست که یک اسب ترکمن است. اسب دیگر به نام دارلی عربین می باشد که از اسب های عرب ناموفق بوده و از خون آخال تکه پدید آمده است.

مسابقات اسب دوانی ترکمن صحرا تا اواخر دوران فعالیت انجمن سلطنتی اسب اغلب با اسب های ترکمن انجام می شد ولی با وارد شدن اسبهای تروبرد برای مسابقات اسب دوانی ایران و متعاقب آن تحولات انقلاب و جنگ تحمیلی اسب های ترکمن رو به انقراض رفتند. اسب های تروبرد به منظور مسابقه برای مسافت های کوتاه اصلاح نژاد شده اند و قادر هستند مسافت های کوتاه را با سرعت های بسیار زیاد طی کنند ولی اسب های ترکمن برای مسابقات با مسافت های طولانی اصلاح نژاد شده اند بنابراین از زمانی که مسابقات اسب دوانی ایران فقط در مسافت های کوتاه برگزار می شود اکثرا اسب های تروبرد پیروز می شوند. ترکمن ها که از ورزش های سوارکاری فقط اسب دوانی را می دانستند برای بالا بردن سرعت اسب های خود از سیلمی های خارجی در بارور کردن مادیان های خود استفاده کردند. بنابراین بهترین سیلمی های ترکمن در شهرها و روستاهای ترکمن صحرا زیر ارابه ها و در زمین های کشاورزی به شخم زمین ها و کار در مزرعه مشغول شدند. در نتیجه از سال 1357 به بعد اسب ترکمن خالص متولد نشد مگر در روستاهایی که به اسب های خارجی دسترسی نداشتند یا گله هایی که بی سرپرست در کوهها و دشتها سرگردان شدند.

از شروع اصلاح نژاد اسب های خارجی در اروپا بیش از چند سده نمی گذرد و از آنجایی که آنها اسب های خود را فقط برای یک منظور خاص به عنوان مثال در مورد تروبرد سرعت بالاتر اصلاح کرده و سایر عوامل را کمتر در نظر گرفته اند بنابراین امروزه اسب های با سرعت بالا ولی بسیار حساس ظریف و تخصصی تولید شده اند که برای نگهداری آنها نیاز به هزینه های بالا ، استفاده از متخصصین با تجربه و تجهیزات مدرن است. اسب های تروبرد فقط برای مسابقات اسب دوانی کارایی دارند و در دیگر رشته های ورزشی موفق نمی باشند. این ها اسب هایی با بلوغ زودرس، عمر مفید بسیار کم و درصد باروری بسیار کم هستند. متاسفانه از چند دهه قبل سرعت اسب های تروبرد رو به کاهش نهاد و این معضل ذهن تمام دانشمندان علوم اسب و اسب داری را به خود مشغول کرده است.

 (آخال تکه)

 (یموت)

(قره باغ)

                                         


اسبچه خزر

 این اسب قدیمی ترین اسب موجود در دنیا است به طوری که اصالت آن به دوران قبل از تاریخ بر می گردد. زیرا استخوان های اجداد آن در کنار استخوان های حیوانات قبل از تاریخ مانند دایناسورها یافت شده است. با تحقیقات انجام شده ثابت گردیده که اسبچه ی خزر جد تمام اسب های موجود در دنیا بوده و حتی اسب های عربی که از قدیمی ترین اسب های دنیا می باشند از اسبچه ی خزر به وجود آمده اند.

شاهان ایران باستان هم چون کورش و داریوش هخامنشی از شهامت و قدرت مانور این نژاد استفاده کرده آنها را به ارابه می بستند و به شکار شیر می رفتند.

سالهای زیادی این نژاد منقرض اعلام شده بود تا اینکه خانم فیروز در سفری در سال 1965 میلادی به سواحل جنوبی دریای خزر در شهرستان آمل داشت متوجه حضور تعدادی از بقایای این نژاد در آن منطقه گردید و از آنجا که این اسبچه ها در حوالی دریای خزر یافت شدند نام کاین یا اسبچه ی خزر به آنها داده شد. از آنجا که اسب های کوتاهتر از 142 سانتی متر در کلاس پونی ها قرار می گیرند در ابتدا به آن کاسپین پونی اطلاق گردید. پونی ها دارای بدن و اندام های قوی هستند ولی اسبچه ی خزر از نظر خصوصیت بدنی هیچ تشابهی با پونی ها نداشت و کاملا شبیه به کلاس اسبها بود بنابراین به آن اسب مینیاتوری دریای خزر اطلاق گردید. اسبچه ی خزر به عنوان الگوی تیپ چهار پرورش اسب است که قاعده ی دم آن بالاتر از حد معمول بوده و نیم رخ صورت مقعر و کمر کمی گود می باشد. این اسب خصوصیات رفتاری و جسمانی بسیار متفاوتی نسبت به سایر تک سمی ها دارد. دارای یک دندان آسیاب اضافی در فک بالا بوده و تفاوت قابل ملاحظه ای در شکل کتف دارد. استخوان آهیانه ی سر به شکل خاصی می باشد استخوان پیشانی گنبدی شکل، سوراخ منخرین از حالت عمودی کمی پایین تر بوده و استخوان حدقه چشم گشاد، گوش ها کوچک و روی بینی مقعر است. متوسط ضربان قلب 22ضربه در دقیقه و تعداد تنفس 6بار در دقیقه می باشد.

این اسب بسیار دلیر بوده و به هیچ وجه در مقابل انسان از اندام های دفاعی خود استفاده نمی کند. امروزه این اسبچه ها برای سوارکاری نوجوانان در تمام رشته های سوارکاری، حمل ارابه ها و انجام حرکات آکروباتیک در سیرک ها به کار می روند.

تعداد اسبچه های خزر موجود در دنیا به 700راس می رسد که متاسفانه از این تعداد تنها دویست راس آن در ایران موجود است.

                                                                       

 

 

اسب کرد

 در تاریخ آمده است که از 500سال قبل از میلاد مسیح در دامنه های سلسله جبال زاگرس در منطقه ای به نام نسا اسب کردی وجود داشته است. با توجه به وضعیت توپوگرافی کردستان که منطقه ای صعب العبور و کوهستانی با دشتها و تپه های ماهورهای سنگلاخی می باشد بدیهی است قبل از ورود خودرو به منطقه اکثر کارهای روزمره مردم و کارهای سنگین کشاورزی بارکشی و سواری با اسب انجام می شده است.

با توجه به خصوصیات ظاهری و توانایی ها این اسب به تیره های متفاوتی مانند جاف، افشاری، سنجابی و غیره تقسیم می شوند

اسب کرد دارای سم های سخت و محکم پیشانی عریض، مسطح و برجستگی کمی روی بینی است. انتهای بینی و منخزین ناصاف و برجسته بوده و گوش ها ظریف و خوش حالت می باشند و در مادیان کمی بزرگتر به نظر می رسد. چشم ها درشت و گرد با حدقه ی برجسته گونه ی مشخص و گرد اتصال سر و گردن قوی گردن قوی و حجیم یال پر پشت دم در موقع راه رفتن فواره ای و قوس دار پایین آمده به علت بلندی گردن جدوگاه معمولا نامشخص کپل پرحجم و قوی قسمت جلویی سینه عریض و عضلانی سینه ی مدور عریض و عمیق می باشد. شکم به صورت استوانه ای مدور در امتداد سینه قرار دارد. اسب کردی از نظر رنگ متنوع است و به رنگهای سیاه، سفید، کرنگ و کهر دیده می شود.

 

 

(سنجابی)

(افشاری)

                                                                           

اسب دره شویی

اگرچه اسب های فلات ایران به صورت بومی در همه مناطق ایران یافت می شوند ولی خصوصیات این اسبها بر اساس ویژگی های جغرافیایی مناطق مختلف متفاوت است. به طور کلی می توان گفت که بر اساس مقتضیات جغرافیایی اسب بومی ایران خیلی درشت جثه نیست ولی قدرتمند و بردبار است. این اسب قرن های متمادی برای انجام کارهای سخت مورد استفاده قرار گرفته است. از معروف ترین این اسبها می توان اسب هایی هم چون اسب های قره باغی، لری، قشقایی، بختیاری، دره شویی و هم چنین اسب های طالش را نام برد که خون اسب عرب ایرانی را دارند.
دره شوری نام یکی از طوایف ایل بزرگ قشقایی و همچنین نام یکی از نژادهای اصیل اسب پارسی پرشین آریائی شبیه به نژاد اولیه اسب ایرانی که اعراب پس حمله به حکومت ساسانیان به عربستان بردند.و امروزه پس از سالها اسب عربی شناخته می شود.چرا که تاریخ مستند و مشهود بر این باور هست که اعراب شتر سوار بودند. که در طایفه دره شوری از ایل قشقایی پرورش می یابد و از اصیل‌ترین اسبهای دنیاست، می‌باشد. نام درشوری از نام محل ییلاقی آنها ( دره شور ) گرفته شده است اینان پس از ورود به فارس در این ناحیه سکونت کرده اند دره شور از محل ( سمیرم ) امروزه جز مراکز ییلاقی این طایفه است .

آشنایی با اسب دره شوری
-
اسب دره شوری، شبیه به اسب عرب است که احتمالا" از اختلاط اسب عرب و سایر اسب های بومی مخصوصا" اسب های منطقه فارس به وجود آمده است. 
-
خصوصیات: صورت صاف، سینه باز، سر و گردن عالی با دمی افراشته، بدنی قوی با رنگ های کهر و کهر طلایی می باشد. 
-
اسب دره شوری با توجه به اینکه اسب ایلات کوچ نشین قشقایی بوده، نیازمند استقامت زیاد، نرمی لازم جهت سوارکار و استحکام اجزای بدنی بوده است و با توجه به این موارد اصلاح نژاد شده است. بنابراین یکی از بهترین اسب ها جهت سواری آزاد و مسابقات استقامت می باشد.
-
به طور کلی اسب دره شوری بسیار زیبا و خوش اندام می باشد اما به طور ویژه زیبایی این اسب ها برای خوانین اهمیت بیشتری داشته است و به همین دلیل اسبان خوانین، زیبایی منحصر به فردی نیز داشته اند و این نکته نیز در اصلاح نژاد آنها مورد توجه قرار می گرفته است. 
ی با توجه به اینکه اسب ایلات کوچ نشین قشقایی بوده، نیازمند استقامت زیاد، نرمی لازم جهت سوارکار و استحکام اجزای بدنی بوده است و با توجه به این موارد اصلاح نژاد شده است. بنابراین یکی از بهترین اسب ها جهت سواری آزاد و مسابقات استقامت می باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 8 بهمن 1393 :: نویسنده : hooman amerian
نظرات ()
جمعه 16 آذر 1397 10:06 ق.ظ

You actually suggested it adequately.
generic cialis in vietnam estudios de cialis genricos cialis generika in deutschland kaufen cialis generika female cialis no prescription click now cialis from canada cialis super kamagra cialis for sale south africa cialis therapie side effects for cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:27 ق.ظ

You expressed this superbly.
cialis taglich cialis 100mg suppliers tadalafil 5mg cialis cipla best buy cialis 5 mg funziona wow cialis 20 we like it safe cheap cialis cialis rezeptfrei sterreich dose size of cialis tadalafilo
دوشنبه 12 آذر 1397 07:01 ب.ظ

You actually mentioned it effectively.
canadian drugs generic cialis look here cialis order on line cialis mit grapefruitsaft buying brand cialis online when can i take another cialis cialis generic availability tadalafil 20 mg cuanto cuesta cialis yaho discount cialis cialis arginine interactio
دوشنبه 12 آذر 1397 06:40 ق.ظ

Whoa a lot of excellent information!
cialis billig discount cialis best generic drugs cialis online cialis cialis tablets chinese cialis 50 mg cialis generic tadalafil buy order a sample of cialis enter site very cheap cialis cost of cialis cvs
یکشنبه 11 آذر 1397 06:12 ق.ظ

Regards. Plenty of posts.

cialis online nederland buying cialis in colombia achat cialis en europe cialis name brand cheap ou acheter du cialis pas cher cialis en mexico precio cialis dosage rx cialis para comprar click now buy cialis brand 40 mg cialis what if i take
شنبه 10 آذر 1397 05:49 ق.ظ

Amazing many of terrific advice.
warnings for cialis prix de cialis cialis arginine interactio order generic cialis online cialis pills tadalafil tablets cialis generic 5 mg cialis coupon printable cialis professional from usa generic cialis at the pharmacy
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:53 ب.ظ

Well voiced genuinely! .
does cialis cause gout cialis cuantos mg hay if a woman takes a mans cialis brand cialis generic brand cialis generic costo in farmacia cialis usa cialis online prices for cialis 50mg cialis herbs costo in farmacia cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:14 ق.ظ

Incredible a good deal of terrific advice!
compare prices cialis uk cialis for sale cialis manufacturer coupon cialis 5 mg scheda tecnica cialis without a doctor's prescription generic low dose cialis cialis flussig online cialis fast cialis online cialis bula
چهارشنبه 11 مهر 1397 03:46 ق.ظ

Whoa all kinds of great material!
how much does a cialis cost where do you buy cialis only best offers cialis use side effects of cialis cialis 5 mg para diabeticos we recommend cialis info cialis lilly tadalafi buy brand cialis cheap cialis tadalafil does cialis cause gout
دوشنبه 9 مهر 1397 02:53 ق.ظ

Many thanks. Plenty of facts.

cialis generic availability cialis rckenschmerzen purchasing cialis on the internet cialis soft tabs for sale cialis daily dose generic cialis prezzo in linea basso bulk cialis cialis online nederland cialis generic cialis 5 mg funziona
یکشنبه 1 مهر 1397 05:41 ق.ظ

Truly a lot of amazing tips.
canadian pharcharmy online24 canada drug trust pharmacy canada reviews canadian medications, liraglutide drugs for sale on internet pharmacy canada 24 canada online pharmacies medication canadian pharmacy viagra brand are canadian online pharmacies safe legitimate canadian mail order pharmacies
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:19 ق.ظ

Regards, Plenty of material!

cialis 5mg order cialis from india cialis prezzo in linea basso if a woman takes a mans cialis cialis dosage amounts cialis ahumada tarif cialis france acquisto online cialis cialis e hiv we choice cialis pfizer india
چهارشنبه 14 شهریور 1397 10:02 ق.ظ

Seriously lots of fantastic material.
canada online pharmacies surrey canada online pharmacies surrey buy viagra usa canadian medications pharmacy canada pharmacies account pharmacy canada 24 canada medication prices canadian pharmacy viagra brand canadianpharmacyusa24h is it legal canadian pharmacy online 24
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:12 ب.ظ

Thank you. Numerous forum posts!

viagra to buy uk cheap viagra online pharmacy where can i buy viagra over the counter viagra online pharmacy usa buy viagra overnight shipping buy viagra online next day delivery uk buy without prescription online buy viagra online no prescription where can i buy viagra can you buy viagra over the counter
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:43 ق.ظ

Cheers. Very good information.
prezzo di cialis in bulgaria cialis generisches kanada wow cialis 20 i recommend cialis generico cialis et insomni generic cialis 20mg tablets cialis per paypa cialis reviews cialis 5mg prix cialis soft tabs for sale
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:58 ب.ظ

Excellent advice. Cheers!
cialis taglich where to buy cialis in ontario american pharmacy cialis acheter cialis kamagra cialis uk next day cialis price in bangalore cialis ahumada cialis pills in singapore cialis arginine interactio cialis rezeptfrei
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:13 ق.ظ

Kudos! Lots of write ups!

buy viagra from canada buy viagra online overnight delivery where i can buy viagra how to get viagra viagra buy online uk buy pharmaceutical viagra buy viagra online without prescription uk buy viagra online order buy viagra online without a prescription viagra no presc
سه شنبه 15 خرداد 1397 01:15 ب.ظ
резинки для фитнеса недорого
эластичная резинка для фитнеса
стоимость резинки для фитнеса в черкасах
резинки для фитнеса длина 31 см
zelart фитнес резинки
резинка для фитнеса чтобы пресидать
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:04 ق.ظ

Nicely put. Regards!
cialis 30 day sample cialis en 24 hora online cialis india cialis 100mg cost tadalafil cialis canada only best offers cialis use cialis rezeptfrei sterreich canadian drugs generic cialis sialis
شنبه 22 اردیبهشت 1397 08:37 ق.ظ
нужны срочно деньги на карту
деньги до зарплаты на карту украина
online groshi
круглосуточный онлайн кредит
микрозайм на карту круглосуточно без отказа
взять кредит на карточку
микрокредит на карту быстро
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:42 ب.ظ
разница между фитнес резинками
купить фитнес резинку киев
upowex фитнес резинки
фитнес резинка купить d cgjhnvfcntht fhmrjd
резинки для фитнеса купить
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:47 ق.ظ

Thank you! Awesome stuff.
how can i order viagra online viagra online pharmacy uk where to buy viagra on line viagra online pharmacy viagra buy viagra price of viagra buy viagra pill where to buy herbal viagra viagra on prescription uk buy women viagra purchase viagra
سه شنبه 21 فروردین 1397 06:04 ق.ظ
But, as one might find, there are lots of sexist themes that
Disney will teach.
دوشنبه 20 فروردین 1397 04:28 ب.ظ
Have been taking little over a month.
دوشنبه 20 فروردین 1397 03:27 ب.ظ
You'll be able to have simply as many pieces
to view and take a look at as you select without any obligation to purchase.

What's more?
دوشنبه 20 فروردین 1397 09:36 ق.ظ
Have been taking little over a month.
شنبه 18 فروردین 1397 03:30 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis 100 mg 30 tablet cialis generico postepay miglior cialis generico if a woman takes a mans cialis ou trouver cialis sur le net cialis side effects dangers buy cialis sample pack buy cialis ou acheter du cialis pas cher dose size of cialis
چهارشنبه 1 فروردین 1397 07:00 ب.ظ

You said this adequately.
acheter cialis kamagra cialis alternative cialis generico milano cialis 20 mg effectiveness cialis 20 mg cut in half cialis tablets cialis 5 mg cialis pills in singapore order a sample of cialis cialis wir preise
شنبه 1 مهر 1396 05:54 ب.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having trouble locating
it but, I'd like to send you an email. I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:02 ب.ظ
My brother recommended I might like this web site.
He was entirely right. This put up truly made my day. You can not imagine simply how
so much time I had spent for this info! Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30